Международният младежки арт фестивал „Река на толерантността“ е проект на Национален дарителски фонд „13 века България“, който събира в приобщаващи образователни инициативи преподаватели и студенти в сферата на визуалните изкуства от балканските държави. В рамките му утвърдени творци и млади таланти имат възможност да споделят своите идеи, възгледи и практики в изкуството и да изградят обща визия за обединяващите ги ценности.
Фестивалът е реализиран през 2010, 2012 и 2014 г. Последното му издание през 2014 г. се провежда под патронажа на ЮНЕСКО.
През годините във фестивала са участвали като студенти Васил Колев – Vassillo Цветан Игнатовски, (Cem Kara), Bogdan Stefanoic, Florina Oprescu, Daniela Vasiliu, Dimosthenis Bogiatzis и др., днес вече утвърдени творци в своята област.
Досега място на провеждането на „Река на толерантността“ е „Сарафската къща“ в Самоков, архитектурно-историческа културна ценност с национално значение и представителен център на НДФ „13 века България“ в града – център на една от най-ярките и значими български художествени школи от епохата на Възраждането.
За първи път през 2021 (13 – 17 септември) Фестивалът ще бъде проведен онлайн. На сайта на НДФ „13 века България“ ще организираме „пространство“ за свободно споделяне и обмен, където да срещнем художници в сферата на графиката, фотографията и дигиталните изкуства от Балканите и Хърватия. Основната тема „Споделеното изкуство на Балканите – традиции и съвременност“ отразява целите и задачите на събитието и кореспондира с актуалните приоритети на ЮНЕСКО.
Работните панели в програмата на Фестивала са организирани в две основни форми: лекции и уъркшоп. Ще бъде отделено специално време за разговори и дискусии. Включени са и виртуални разходки из забележителностите на град Самоков, Сарафската къща, графичната база в града.
Посредством лекциите известни и утвърдени авторитети в своята област в България ще споделят своя опит, знания и възгледи. Уъркшоповете по графика, фотография и дигитални изкуства ще дадат възможност за споделяне и практическо усвояване на технологични познания и методи на художествено изразяване.
С реализирането на Фестивала ще се стимулира и обогати културния обмен между висшите художествени училища от балканските държави и Хърватия. Чрез изкуството, което създават, младите творци и техните преподаватели ще изразят и предадат своето послание за важните теми и ценностите в променящия се свят, в който живеем.
Създадените по време на Фестивала и дарени на НДФ „13 века България“ творби ще бъдат включени в заключителна изложба в престижна галерия в София и каталог към нея. Експозицията ще бъде предложена за представяне в Главното управление на ЮНЕСКО в Париж през 2022.
ОТКРИВАНЕ НА ФЕСТИВАЛА
Официално видеообръщение от ЮНЕСКО
Приветствие на изпълнителния директор на НДФ „13 века България“ Слава Иванова
Видео представяне на първите три издания на Международния младежки арт фестивал „Река на толерантността“
Представяне на участващите в проекта висши учебни заведения по азбучен ред
BULGARIA
National Academy of Art, Sofia
GREECE
Aristotle University of Thessaloniki
ROMANIA
Bucharest National University of Arts
SERBIA
Приветствие на Ректора на Националната художествена академия, София проф. Георги Янков
ПАНЕЛ 2
Лекция на проф. д. изк. Свилен Стефанов на тема: „Промените в българското изкуство на границата между 80-те и 90-те години на XX век“
Видео разходка в Сарафската къща – регионален център на НДФ „13 века България“ в Самоков
Традиционен домакин на Международния младежки арт фестивал “Река на толерантността”
ПАНЕЛ 1
Доц. Йохан Йотов, катедра „Графика“- Национална художествена академия, София
Workshop: Графиката
ПАНЕЛ 2
Д-р Васил Колев – Vassillo – за участието си в Международния младежки арт фестивал „Река на толерантността
Д-р Веселин Хаджиангелов за културната история на Самоков
ПАНЕЛ 1
Д-р Иван Кюранов, катедра „Изкуствознание“, дисциплина фотография”, Национална художествена академия, София. Workshop: Фотографията. Тема: Средноформатната аналогова фотография като инструмент за съвременния художник
ПАНЕЛ 2
Иван Кюранов – за участието си в Международния младежки арт фестивал „Река на толерантността
Д-р Веселин Хаджиангелов, директор на Градски исторически музей, Самоков, разказва за забележителностите на града – Байракли джамия, Синагогата и храм „Рождество Богородично“ – Бельова Църква
ПАНЕЛ 1
Доц. д-р Венелин Шурелов, специалност „Дигитални изкуства“, катедра „Изкуствознание“, Национална художествена академия, София. Workshop: Дигитални изкуства, част 1. Тема: “Къде е Серендип?”
Видео за проекта „Светлина и дух“ на НДФ „13 века България“ – мултимедийна изложба на Владимир Димитров – Майстора с автор доц. д-р Венелин Шурелов
Доц. д-р Венелин Шурелов, специалност „Дигитални изкуства“, катедра „Изкуствознание“, НХА, София Workshop: Дигитални изкуства, част 2. Тема: Дейтафицирана интеракция
ПАНЕЛ 2
Богдан Топичену участник в II-то издание на Международния младежки арт фестивал „Река на толерантността за проекта: Наръчник за оцеляване на художника. От несгоди до възможности. Вътрешен поглед към проектите Art Factory and ArtLink.
Боян Василев за проекта: Марко – където видеоигрите срещат културното наследство
Лекция на г-жа Снежана Йовева, директор на Държавния културен институт към Министъра на външните работи на Република България. Тема „Изкуството, което свързва. Полезни практики, партньорства и международен обмен“
Изпълнителният директор на НДФ „13 века България“ г-жа Слава Иванова закрива IV-тото издание на Международния младежки арт фестивал „Река на толерантността“
Национален университет за изкуства Букурещ – предостави разработки обвързани с темата на Фестивала като приност към програмата на тазгодишното издание
METAL detecting as contemporary artistic research method. Educational values and ethical issues