текст: Магдалена Гигова
видео: Цветан Игнатовски
В разгара на лятото НДФ „13 века България“ припомня творческия импулс за съвременен и художествен прочит на Глаголицата. В зала „Проф. Васил Геров“ експертът по програми и проекти Мила Старейшинска подреди част от произведенията на учениците от Национална гимназия за приложни изкуства „Трeвненска школа”, град Трявна. А Цветан Игнатовски засне кратко филмче, което можете да видите.
Изложбата „Духът на букви и знаци” е резултат от конкурса, обявен от Фонда за създаване на дигитални художествени проекти, подходящи за принт или печат в областта на приложните изкуства и дизайн: компютърна графика, дърворезба, интериорен дизайн, миниатюра, дигитална фотография, колаж и др. – интерпретация на първата българска азбука, Глаголицата. Тя е създадена през 862 г. от Константин-Кирил Философ и брат му Методий за превод на църковна литература на български език. Според други източници Константин Философ е започнал работа над азбуката още при първото си пребиваване в манастира на планината Олимп около 855 г. Глаголицата е може би единствената азбука в света, чиито автор е безспорен и известен и това е част от нейната уникалност.
Поводът за конкурса, организиран от НДФ „13 века България“, е 1150-ата годишнина от Моравската мисия на светите братя Кирил и Методий и популяризирането на това безценно духовно наследство у нас и по света.
След приключването на творческата надпревара, изложбата с творби на младите художници е показвана в галерия „Гъбенски“ в Трявна, на Перперикон, в Благоевград, Самоков, София и в Българския културен институт в Лондон.
Отличените в конкурса:
I-ва награда : Деница Павлова
II-ра награда: Емилия Василева
III-та награда: Габриела Цвяткова
Пълен списък на участниците в изложбата „ Духът на букви и знаци”