МОН приветства всяка инициатива и подкрепа на Българските неделни училища зад граница и се надява и занапред на сътрудничество с НДФ „13 века България“

Националният дарителски фонд „13 века България“ проведе сесия за финансова подкрепа на проекти под наслов „Език свещен на моите деди…“ – да подкрепим изучаването на българския език в неделните училища зад граница“. Чрез нея Фондът подкрепи 7 проекта на неделни училища на българските общности в чужбина.

 

В състава на експертната комисия, която разгледа постъпилите проекти, участваха Снежана Йовева-Димитрова, Директор на ДКИ към Министъра на външните работи, (Председател) и членове: Копринка Червенкова, член на УС на НДФ „13 века България“, Силва Налбантян-Хачерян, Директор на Дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерство на културата, Райна Манджукова – Изпълнителен директор  на Изпълнителната агенция за българите в чужбина към Министъра на външните работи, и г-н Асен Петров, Държавен експерт „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН.

 

Неделните училища зад граница са в основата на българските общности по света, част от образователната ни система и са мястото, където децата изучават родния си език, култура, история, традиции. Въпросите за българското образование зад граница се поставят на различни форуми. Все повече университети поемат това направление и стартират инициативи, на които със студенти се споделя опитът и резултатите от различни практики в българските неделни училище зад граница.

 

От Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в Министерство на образованието и науката изказаха специална благодарност към Изпълнителния директор на НДФ „13 века България“ за включването на неин експерт в състава на журито по оценяване проектите от сесията на Фонда.

Г-жа Ваня Балчева, директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“, отговори на въпроси специално за „Неразказани истории“:

 

Какво мислите за сесията организирана от НДФ „13 века България“? Имаше ли добри и стойностни проекти тази година?

„Подадените проектни предложения бяха от различни държави и предлагаха различни подходи и дейности за постигането на обща цел – по-доброто усвояване на българския език от децата на нашите сънародници в чужбина. Проектите не бяха равностойни, но сред тях имаше достатъчен брой, заслужаващи висока оценка. Особено радващо е, че предложените от журито за финансиране предлагат оригинални идеи, както и активно включване на учениците в тяхното осъществяване.

МОН съдейства за съхраняването на българския език и култура сред българските общности, установени трайно или краткосрочно извън пределите на България“. Съгласно разпоредбата на чл. 297, ал. 1 от Закона за предучилищното и училищното образование, от държавния бюджет се осигуряват средства за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, по учебните предмети български език и литература, история и цивилизации и география и икономика, в частта им, отнасяща се до историята и географията на България.“.

 

Каква е ролята на неделните училища на българските общности в чужбина в днешно време?

„Нормално създадените възможности с Постановление №90 от 29.05.2018 г. на Министерския съвет за българските неделни училища в чужбина (ПМС №90/2018 г.) и с Националната програма „Роден език и култура зад граница“ (НП РЕКГ) за разкриването на български неделни училища (БНУ) са насочени към запазване на националното самосъзнание сред децата дори на малки групи наши сънародници, живеещи изолирано далеч от родината.

По смисъла на двата акта Българските неделни училища е организирано обучение от организации на българи, регистрирани в чужбина с образователно-културна дейност или от дипломатическите мисии на България в чужбина, а не е самостоятелно юридическо лице.“.

 

Какво е отношението и помощта, която МОН оказва на неделните училища зад граница?

„През учебната 2023/2024 година Министерство на образованието и науката подпомага организационно, методически и финансово 396 Български неделни училища в чужбина, които провеждат обучение в 43 държави на 6 континента. Проектите на Националната програма „Роден език и култура зад граница“ са 138, а 258 Български неделни училища са в Списъка на Постановление на Министерски съвет №90/2018 г. Броят на децата и учениците е 37 980.

Общият размер на определените средства за подпомагане на Българските неделни училища в чужбина за учебната година е 15 873 694 лв., от тях 1 630 957 лв. по Националната програма „Роден език и култура зад граница“ и 14 242 737 лв. по ПМС №90/2018 г. Министерство на образованието и науката не финансира изцяло, а подпомага дейността на училищата. Организациите, към които има дейност БНУ имат право на свои приходи от такси, дарения и др. дейности, ако това е предвидено в регистрациите им.

Средствата се разходват приоритетно за възнаграждения на учителите и ръководители на допълнителни училищни дейности и кандидатстудентски курсове, закупуване на учебни помагала, книги, фолклорни костюми и инструменти, наем на помещения за обучението и заниманията по интереси, различни квалификационни курсове за учителите от Българските неделни училища.

Българските неделни училища в чужбина прилагат учебни програми и учебни помагала, утвърдени от министъра на образованието и науката. Имат възможност да организират допълнителни училищни дейности, свързани със съхраняване на българското самосъзнание, бит и култура, в т. ч. знания за християнството и родинознанието и подготовка на кандидатстуденти. Учениците получават удостоверения за проведено обучение по български език и литература, по история и география на България, които ги освобождават от полагане на приравнителни изпити по тези предмети при продължаване на обучението в училище на територията на България“. Българските неделни училища в чужбина не осигуряват завършването на клас и придобиването на степен на образование.“.

 

Имат ли неделните училища зад граница своето бъдеще?

„От 2023 година Министерство на образованието и науката стартира две нови национални програми, насочени към Българските неделни училища:

 

Национална програма „Неразказаните истории на българите“

Програмата се изпълнява на територията на Република България и в чужбина. Участници в дейностите са ученици и учители от българските държавни училища в чужбина, от българските неделни училища в чужбина, лектори и студенти от чуждестранни университети, изучаващи български език, литература и култура.

Програмата е насочена към извършване на проучвателна и изследователска работа в чужбина и представяне на информация и свидетелства за:

  • родови истории за значими събития и личности с принос в чуждата държава;
  • приноса на достойни българи или факти и обстоятелства от миналото, свързани с българската история в чужбина;
  • приноса на достойни българи от съвремието, които са знакови за културното или научното развитие на чуждите държави и на света.

Резултатите се представят по време на форуми, срещи с ученици от българските неделни училища в чужбина, родители и местната общност, публични лекции с представители на местната научна общност, културни дейци и студенти-българисти в чужди висши училища.

 

Национална програма „България – образователни маршрути“

По тази програма Българските неделни училища може да кандидатстват за финансиране на посещения в България, с включени обекти в 5 тематични направления: История и археология; География и икономика; Биология, биоразнообразие и екология; Изкуства, архитектура и литература; Етнография, фолклор и занаяти.

Поради проявеният голям интерес от Българските неделни училища, през 2024 г. и двете програми са подновени.

Министерство на образованието и науката приветства всяка инициатива и подкрепа на българските неделни училища зад граница и се надява и занапред на сътрудничество с НДФ „13 века България“.“

 

 

Въпросите зададе Теодора Банковска

23 юли 2024

Категория
Неразказани истории