На 28 април 2025 Националният дарителски фонд „13 века България“ почете паметта на проф. д-р Вера Ганчева (1943 – 2020), литературен изследовател, критик и есеист, университетски преподавател, преводач, издател и дарител на Фонда.
По инициатива на Фонда, пред дома ѝ в София, на ул. „Оборище“ 1, беше поставен възпоменателен знак – паметна плоча. По този начин НДФ „13 века България“ не само отбелязва 82 години от рождението на проф. Вера Ганчева, интелектуалката, за която културата на България бе мисията на живота ѝ, но и отдаде заслужена почит към личността Вера Ганчева, чиито житейски път беше свързан с дейността на Фонда.
Вера Ганчева е един от най-щедрите дарители на НДФ „13 века България“. През 1987 година тя предоставя на Фонда апартамента на покойния си съпруг, поета Владимир Башев, който днес е част от Националния литературен музей. Тя завещава на НДФ „13 века България“ и апартамента си на ул. „Оборище“, №1 в София.
Вера Ганчева е дългогодишен преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и автор на книги и научни трудове. Била е главен редактор и директор на издателство „Народна култура“. Основател е на издателство „Хемус“ и негов управител до края на 2001 г. В периода 1996 – 1997 е директор на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, а от 1993 е председател на дружеството за приятелство „България – Швеция“.
Дълги години с нейна помощ и със съдействието на Посолството на Кралство Швеция в София НДФ „13 века България“ връчваше престижната Българо-шведска награда за постижения в литературата „Артур Лундквист“, която по безспорен начин допринесе за духовното общуване между два народа, колкото различни и отдалечени, толкова и близки по отношение на творческите си виждания и намерения. Наградата, която се присъждаше от 1988 до 2016 година на писатели, преводачи, дейци на културата, млади скандинависти от България и Швеция, носи името на своя учредител Артур Лундквист (1906 – 1991), един от най-видните представители на литературата на Скандинавския север. По негово предложение проф. Вера Ганчева приживе оглавяваше журито, което определяше удостояването с тази българо-шведска награда, а съставът му беше формиран с оглед на целите и задачите на Фонда.
На церемонията присъстваха представители на Посолството на Кралство Швеция у нас; проф. д-р Георги Вълчев, Ректор, СУ „Св. Климент Охридски“, преподаватели от катедра „Скандинавистика“ към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Съюза на преводачите, журналисти, близки и приятели.