Националният дарителски фонд „13 века България“ представя художника Георги Клисарски, живял и творил дълги години в Самоков.
Георги Клисарски е роден на 26 март 1949 в гр. Самоков. Завършва местната гимназия в града и през 1975 приема назначение за учител по изобразително изкуство в гр. Ихтиман, където заживява със съпругата си Валя и двете им деца – Евгени и Елена.
През живота си той винаги е имал подкрепата на своите родители. Семейството му не е било заможно и му се налага да се самообразова, без да взема допълнителни уроци. Упорит и с голяма амбиция, той успява да се подготви и е приет за студент. По-късно, като преподавател става любим на учениците, вдъхновява младите хора и ги обучава с допълнителни творчески извънкласни занимания като авиомоделизъм.
През 1979 е назначен на длъжността „художник“ към градския съвет и отговаря за визуализацията на всички местни изяви и събития. В тази връзка неговата дъщеря споделя: „Помня огромните количества снежинки и дядо мразовци, които той изрязваше с нажежен уред и после изрисуваше с бои. В този период започва да рисува маслена живопис на платно, прави свои автопортрети, създава любимата си картина, която никога не свали от стената на стаята си и с която участва в няколко изложби – моят портрет на 10-годишна възраст.“.
На 35-годишна възраст Георги Клисарски започва да създава майсторски творби по метода интарзия, които изобразяват Рилския манастир, сцени от „Под игото“ на Иван Вазов, известни архитектурни обекти от епохата на Възраждането, като Голямата чешма в Самоков, Джамията и други. Особено място той отделя и на творчеството за деца – създава уникални изработки от фурнир, които изобразяват любими детски герои. До ден днешен, тези картини – дарени от него, могат да се видят по стените на детски градини, училища, включително и в Народно читалище „Слънце – 1879“ в гр. Ихтиман. Паралелно с това творецът създава и графични рисунки с туш и перо, работи и дърворезба.
След 1989 Георги Клисурски работи като учител. Същевременно започва по интензивно да създава маслени творби на платно. Любими му стават теми, свързани с природата на региона – предпочита да пресъздава планините, горите, рилските езера, изобразява цветя и морски пейзажи. „Обичаше да пресъздава възрожденски къщи и градски забележителности – Голямата чешма и Джамията от Самоков, турската баня в Ихтиман. Прекрасен акцент от творчеството му са картини със слънчогледи. Създава редица стенописи – изрисувал е огромна стена в стопанския техникум в Ихтиман, стена на сградата, която е до главния път в съседното на Ихтиман село – Мирово…“ – допълва разказа си дъщеря му Елена. Не след дълго творбите му са забелязани и оценени високо и от художници и специалисти.
Изненадващо за всички, Георги Клисарски на 24 февруари 2020 г. напуска този свят на 70-годишна възраст.
Националният дарителски фонд „13 века България“ има удоволствието да представи в регионалния си център – „Сарафска къща“ в Самоков, творби на Георги Клисарски, част от колекцията на Явор Аврамов, събрани в изложбата „Пейзажи от Самоков“.