На 15 октомври 2024 в зала „Проф. Васил Геров“ се откри изложбата „Живопис“ на Иван Кънев, художник и дарител на Национален дарителски фонд „13 века България“. Изкуствоведът проф. д. изк. Чавдар Попов, дългогодишен професор по история на изкуството на XX век в Националната художествена академия в София, представи изложбата и разказа за дългия творчески път на художника.
„Малцина художници притежават способността на Иван Кънев така непринудено и естествено да изразяват стаената лирика на делника и скритата от деловия поглед интимна природа на даден сюжет или мотив.
Пейзажите на художника като правило са безлюдни. Той има подчертан афинитет към малките градове и селища, към успокоения ландшафт, към такива обекти, покрай които погледът на човек обикновено преминава без да се задържи и дори без да ги забележи. Пред зрителя се разгръща смълчаната и скрита прелест на пустите тесни улички, обрасли тук-там с дървета и зеленина, на уюта и житейската „обживяност“ на прихлупените къщи и на малките дворове, които побират в себе си необятни човешки съдби.
Особено място в неговото творчество заема софийската тема – и то София на скромните, често непрегледни къщи, на малките сокаци, на привидно унилите, но изпълнени с пластични стойности калкани. Но не само – художникът съумява да извае нестандартни ракурси на познати и известни места в центъра на града. Занимава го, естествено, и разнообразието и урбанистичното богатство на град Сливен, което отразява в редица камерни пейзажи.
В своите портрети, авторът търси да разкрие не толкова вътрешното състояние или сложните конфликти на личността, колкото устойчивите психологически и физиономични характеристики на модела, онова, което го поставя в хармония със света и със себе си.
Творбите на Иван Кънев демонстрират органично единство от фино редуцирана градация на тоналности, от деликатни степенувания на пространствените планове. Като правило картините представляват своеобразна амалгама от съкровена поезия и от вглъбена съзерцателност, която е самата сърцевина на визуалния образ.“.
проф. д. изк. Чавдар Попов