- Очевидно имате българо-германско възпитание, но в мотивационното си писмо, казвате, че навсякъде в концертите Ви звучи българската тема. С какво Ви привлича?
Репертоарът, който аз свиря е най-вече от съвременни композитори. Те използват много неравноделни тактове, които за повечето музиканти са нещо много екзотично. Но навсякъде по света се знаe, че у нас в България имаме тези неравноделни тактове в нашата народна музика и че ние ги имаме в кръвта си. И наистина много обичам да свиря най-различни луди неравноделни тактове и особено в българската музика типичното „натрисане“ на тройката веднага ми дава голяма вътрешна усмивка като ги слушам и особено като ги свиря.
Освен това като пиша музика винаги се вдъхновявам от народните ни песни и ритми, които страшно и много дълбоко ме докосват и вдъхновяват, и ме правят много горда да знам че съм българка, и че моите музикални корени идват от тази балканска магия.
2. В изпълненията си кое смятате за по-важно – емоцията или техниката?
Разбира се, че емоцията, любовта и зарядът са най-важното въобще в нашето изкуство. Без нея, какъв е смисълът на желанието ни да се изразяваме? Само с техника не вярвам, че може да се достигне до душата на хората, а за мен както съм израснала около музиката на брат ми особено, докосването и смяната на настроението чрез една красива изсвирена мелодия беше моето първо запознанство с музика.
Но техниката е голяма помощ, за да се стигне до тази магия.
Колкото по-голяма техника имаме, толкова по-лесно върви свиренето, толкова по-натурално и без спънка се стича емоционалната ни енергия чрез инструмента и стига към слушателя. За това техниката е много важна, но тя е по-скоро пътят към целта, а не самата цел.
3. Кой е любимият Ви ударен инструмент и защо?
Много често ми се задава този въпрос. Аз почнах да свиря на цигулка като малка, но явно ми е липсвало това разнообразие, което много ме впечатлява в ударните инструменти. Винаги е интересно, в един ден свирим на 3 – 4 различни инструмента, например, малко барабанче, тимпани, джембета или тарамбуки. Пък постоянно откриваме нови перкусии особено като пътуваме в различните държави.
Много обичам мелодичните перкусии като маримбата и вибрафона. Най ме вълнува да комбнирам най-различни перкусии, например в моя аранжимент на народната песен „Калино моме“ или в концерти за оркестър и соло перкусии.
4. Имате много награди. С кои Ваши качества надделявате над конкуренцията?
Конкурсите са състезания, които мотивират и дават цел на млади музиканти. За мен най-голямата награда е, след концерт, някой от публиката да ми каже, че съм успяла да го докосна.
5. Първият Ви досег с ударен инструмент е бил в ранното Ви детство на екзотичен плаж, обичате ли да експериментирате с необичайни или етнически инструменти?
Абсолютно! Това, че винаги откриваме отново нови инструменти, държи този огън и тази страст към перкусиите. Винаги, когато пътувам в нови държави, откривам нови техни традиционни инструменти. Както у нас си имаме тъпана, така всяка култура си има друг вид подобен барабан, който носи други звуци и показва нови възможности и техники за подхождане.